דף הבית מפת אתר צור קשר
עורך דין
עורך דין לסוגיה המשפטית שלך - 072-338-4317

קבלו ייעוץ ראשוני מאת
עורך דין!שם : טלפון : עיר :
 

 
עורך דין מתמחה בסוגיה המשפטית הרצויה לכם
עורך דין לפי התמחות
עורך דין התמחויות המשרדנזיקיןעורך דין התמחויות המשרדאובדן כושר עבודהעורך דין התמחויות המשרדתביעת ביטוח
עורך דין התמחויות המשרדרשלנות רפואיתעורך דין התמחויות המשרדתאונת עבודהעורך דין התמחויות המשרדהוצאת דיבה
עורך דין התמחויות המשרדמימוש זכויות רפואיותעורך דין התמחויות המשרדתביעת ביטוח לאומיעורך דין התמחויות המשרדלשון הרע

הוצאת דיבה – כל מה שכדאי לדעת

האם כל אדם שהעליב אתכם צריך לתבוע על הוצאת דיבה? מהי עמדת בתי המשפט בנוגע להוצאת דיבה?
האם מדובר על תביעה אזרחית או פלילית? רק לאחרונה התפרסם כי בית המשפט העליון קיבל את הערעור של אילנה דיין נגד סרן ר', והחליט כי בפרסומה לא היה משום הוצאת דיבה, ולא מדובר במקרה שעונה על חוק לשון הרע.

הדבר העלה את נושא הוצאת הדיבה שוב לדיון ציבורי - ואם גם אתם מתעניינים וחושבים שמישהו פגע בשמכם הטוב, עליכם לפנות לעורך דין מקצועי שמומחה בתחום, על מנת שיוכל לייצג אתכם, ולהוכיח כי אכן נגרם לכם נזק.

הוצאת דיבה ולשון הרע - פגיעה בשם הטוב

אחד מהמבחנים הברורים ביותר, שחוצה את הגבול שמפריד בין חופש הביטוי של כל אדם, לבין תביעת הוצאת דיבה ולשון הרע, הוא הפגיעה המוכחת בשמו הטוב של האדם.

מהי "פגיעה בשם הטוב"? מדובר על פרסום שבכוונתו היה להשפיל אדם, לבזות אדם, או לגרום לו לכל פגיעה ממשית אחרת - וזאת בשל מעשיו השונים, או שיוכו הארגוני, מוצאו, דתו, מינו וכיו"ב. השאלה הנשאלת היא כמובן האם כל פרסום שכולל מידע שלילי על אדם, נחשב באופן אוטומטי כפגיעה בשמו הטוב.

חשוב לציין שלא פעם, הוויכוח בבית המשפט הוא לא על ה"מה" אלא ה"איך". אין ויכוח על פעולותיו של האדם - אך צורת הכתיבה נגדו, השימוש בביטויי שטנה, וההפצה הרחבה של הכתיבה - הם אלו שגורמים לכך שתתרחש פגיעה בשמו הטוב של האדם. המקרים שבהם לא ניתן להגיש תביעה של הוצאת דיבה הם כאשר מדובר על פרסום ציבורי של גוף תקשורת, שמפרסם דברי אמת עובדתיים. אולם חשוב לציין כי רוב התביעות של הוצאות דיבה הם של אנשים פרטיים אחד כנגד השני.

עורך דין הוצאת דיבה

רגע לפני שאתם יוצרים קשר עם עורך דין על מנת לתבוע על הוצאת דיבה, חשוב לדעת את ההבדל בין התביעה פלילית על הוצאת דיבה לבין תביעה אזרחית. היום רוב התביעות של הוצאת הדיבה הן תביעות אזרחיות, כאמור אדם יוצא נגד אדם אחר. המקרים של תביעות דיבה פליליות, שבהם המדינה יוצאת נגד המשמיץ, קורים לעיתים רחוקות, לרוב עקב הוצאת דיבה ברורה כנגד אדם אף שלא בשל מעשיו, אלא בשל מניעים גזעניים ומגדריים, דבקות בסטריאוטיפים וכיו"ב.

בהגשת תביעה של הוצאת דיבה יש ערך רב לנושא של הפרטיות. לא פעם התביעה תתבסס על כך שנחשף חלק משמעותי מהחיים הפרטיים שלכם. כמובן שיש מקרים שבהם חלקים פרטיים אמורים להיות חשופים במידה ויש עניין ציבורי בהם - אך מדובר בעיקר על חשיפה של האנשים החזקים במדינה ובקרב הדרג של מקבלי ההחלטות.

במקרים של תביעות אזרחיות כאמור, ברוב המקרים הפגיעה בפרטיות היא בלתי מוצדקת בעליל, ומדובר על פגיעה באחת הזכויות הבסיסיות ביותר שיש לכל אדם באשר הוא אדם - הזכות לפרטיות. מכל מקום, התביעה צריכה להוכיח כי נגרם לכם נזק ממשי בשל חשיפת המידע אודותיכם - יכול להיות שיהיה מדובר על משבר אישי, משבר משפחתי, בעיות כלכליות עקב ירידת מוניטין וכיו"ב.

בכל המקרים הללו, הדבר המשותף הוא הפניה לעורך דין מומחה. תביעות של הוצאת דיבה ולשון הרע עדיין נדונות בבית המשפט, וכוללות דיונים על ערכים בסיסיים וההתנגשויות ביניהם.

חשוב שתיצרו קשר עם עורך דין מנוסה בעל ידע נרחב בתחום, על מנת שתוכלו לקבל ייצוג הולם, תוכלו להוכיח כי נגרם לכם נזק ממשי, ותוכלו לקבל את הפיצוי המתאים בעזרת בית המשפט.


נייד : 072-338-4317

דואר אלקטרוני : webon@webon.org.il

מלאו פרטים בטופס בצד שמאל ותקבלו ייעוץ ראשוני!