דף הבית מפת אתר צור קשר
עורך דין
עורך דין לסוגיה המשפטית שלך - 072-338-4317

קבלו ייעוץ ראשוני מאת
עורך דין!שם : טלפון : עיר :
 

 
עורך דין מתמחה בסוגיה המשפטית הרצויה לכם
עורך דין לפי התמחות
עורך דין התמחויות המשרדמקרקעיןעורך דין התמחויות המשרדתמ"א 38עורך דין התמחויות המשרדחוזה מכירת דירה
עורך דין התמחויות המשרדמיסוי מקרקעיןעורך דין התמחויות המשרדנדל"ןעורך דין התמחויות המשרדרישום דירה בטאבו
עורך דין התמחויות המשרדהיטל השבחהעורך דין התמחויות המשרדפינוי דיירעורך דין התמחויות המשרדחוזה שכירות

היטל השבחה

היטל השבחה – למי ועל מה?

מהו היטל השבחה? כיצד ניתן להוריד את ערכו של היטל ההשבחה? האם כולם צריכים לשלם תמיד היטל השבחה מלא? אלו הן שאלות מצוינות, שללא ספק מעוררות קושי רב אצל אנשים רבים.

היטל השבחה הוא היטל שאותו חייב לשלם אדם שרוכש מקרקעין או חוכר אותו. ההיגיון מאחורי היטל ההשבחה הוא שברגע שקרקע נרכשת ונעשים בה שינויים - ערכה עולה, ולכן הוועדה המקומית רשאית לדרוש את ההיטל. על מנת שאתם לא תשלמו כך סתם סכום מלא של היטל השבחה, מומלץ לפנות לעורך דין מומחה בתחום המקרקעין והדיור, וכך תדעו את כל זכויותיכם.

על תמ"א 38 היטל השבחה ועוד

במקרה שבו אתם עומדים מאחורי תכנון והוצאה לפועל של תמ"א 38, כדאי לדעת כמה דברים חשובים מאד על היטל ההשבחה. משום שהממשלה מעוניינת לקדם את הביצוע של תמ"א 38, על מנת שבתים ישנים שנבנו בישראל לפני 1980 יהיו מוגנים מפני רעידות אדמה, הכנסת והממשלה קבעו שורה של תקנות והקלות לקבלנים שיהיו מוכנים לקחת על עצמם פרויקט זה (או כמובן דיירי הבניין עצמו). בין שורת ההקלות שנקבעו, נכתב כי היטל ההשבחה על תמ"א 38 יהיה נמוך במיוחד מגובה ההיטל הרגיל - רק 10% בלבד.

במילים אחרות - הנחה של 90%! מדוע זה חשוב וקריטי? כי פעמים רבות, ביצוע של תמ"א 38 בהחלט מעלה את ערך הקרקע שעליה קיים הבניין. פעמים רבות אחרי ביצוע של תמ"א 38 נהוג להוסיף מקומות חניה לבניין, לעתים מוסיפים עוד קומה או אולי אפילו יותר, מוסיפים גם מעלית. במילים אחרות - עכשיו הבניין שווה הרבה יותר, אבל מכיוון שהסכום שצריך לשלם על היטל השבחה הוא מזערי - הרווח הוא גדול במיוחד.

הפחתת היטל השבחה

בעוד שהנחה עבור תמ"א 38 טובה אך ורק לפרויקט הספציפי הנ"ל, יש עוד שורה של מצבים שבהם אפשר לקבל הפחתה או ביטול מוחלט של תשלום היטל ההשבחה. בפרויקטים של פינוי בינוי, יש ביטול מוחלט של היטל ההשבחה, למרות שכאמור ערך הקרקע שבה הפרויקט מתבצע עולה לאין שיעור.

כמו כן, לא כל הרחבה וחריגה מהשטח המקורי של המבנה, דורשת דווקא תשלום חדש של היטל השבחה. נקבע בחוק שאם בעל הדירה מרחיב בעצמו את מגוריו עד כ140 מ"ר (ומדובר לעתים על הכפלה של גודל הדירה, כך שזה משמעותי), לא חלה עליו החובה לשלם היטל השבחה.

אבל מה קורה במצב שבו בכל זאת צריך לשלם היטל השבחה? האם אפשר לקבל הפחתה במחיר? במצב זה חשוב להבין, כי הועדה המקומית קובעת את הגובה של היטל ההשבחה לפי הערכתו של שמאי מטעמה על ערך הקרקע. השמאי בודק את גודל ההרחבה של הקרקע במידה ומתבצע, המיקום של הקרקע, השימוש שאליו היא תהיה מיועדת וכיו"ב.

אתם חשופים לחלוטין להחלטה של השמאי - ומותר לכם בהחלט לערער עליה בפני הוועדה המקומית. הערעור יכול להתבצע על בסיס הערכה לא נכונה של השמאי את ערך הקרקע, הפרזה בתיאור שהוא מסר, או חוסר הבנה שלו לגבי המצב הקיים – כמו העובדה שלעתים אתם לא הבעלים היחידים של הקרקע, ולכן רק חלק מההיטל אמור לחול עליכם.

אבל כמו שאתם יודעים, כדי לדעת שאתם באמת זכאים להפחתה בתשלום, וכדי שתוכלו אפילו לקבל פטור מלא, אתם מחויבים לפנות לעורך דין מיומן, מקצועי ומנוסה. עורך דין מומחה בדיני מקרקעין יוכל לסייע לכם לאורך כל התהליך, לבדוק איזה היטל השבחה אתם אמרים לקבל, ובמידת הצורך יגיש עבורכם את הערעור לוועדה המקומית, על מנת שזו תבצע הערכה מחדש.

נייד : 072-338-4317

דואר אלקטרוני : webon@webon.org.il

מלאו פרטים בטופס בצד שמאל ותקבלו ייעוץ ראשוני!