דף הבית מפת אתר צור קשר
עורך דין
עורך דין לסוגיה המשפטית שלך - 072-338-4317

קבלו ייעוץ ראשוני מאת
עורך דין!שם : טלפון : עיר :
 

 
עורך דין מתמחה בסוגיה המשפטית הרצויה לכם
עורך דין לפי התמחות
עורך דין התמחויות המשרדפיטוריןעורך דין התמחויות המשרדזכויות עובדיםעורך דין התמחויות המשרדהרעת תנאים
עורך דין התמחויות המשרדחוזה עבודהעורך דין התמחויות המשרדהתפטרותעורך דין התמחויות המשרדהלנת שכר

הלנת שכר ואל תגידו לא ידענו

הלנת שכר היא מכת מדינה. דחיית תשלום שכר עובדים הפכה כבר מזמן לעניין שבשגרה בין אם מדובר בחברות פרטיות או בחברות ציבוריות. עובדים רבים אינם מקבלים את משכורתם במשך חודשים ואין מי שיעזור להם.

עובדי רשויות מקומיות מסוימות סבלו במשך חודשים מאי תשלום משכורתם. המדינה מתרצת בכל מיני סיבות את אי תשלום המשכורות, אבל בפועל המצב הוא שהעובד אינו מקבל תמורה עבור עבודתו, והמעביד יוצא ביותר מידי מקרים כאילו והוא לא אשם. נתקלתם בתופעה זו בעצמכם? הלינו את שכרכם? פנו עוד היום לסיוע משפטי - ניתן לעשות והרבה.

חוק הלנת שכר

הלנת שכר היא עבירה אזרחית ולא עבירה פלילית. חוק הגנת השכר בא להגן על העובד ולחייב את המעסיק לשלם את שכר העבודה בתום כל חודש עבודה. תשלום מאוחר יותר נחשב להלנת שכר, אך החוק מאפשר להלין את השכר עד 10 ימים מתחילת החודש הבא. לפיכך, ברוב מקומות העבודה משולמת המשכורת ב 9 לכל חודש. כל חריגה בתשלום המשכורת שמעבר למה שצוין כאן מחייבת פנייה לבית הדין לעבודה, כדי לקבל את המשכורת ואת הפיצוי הקבוע בחוק.

זכויות עובדים מאפשרות לעובדים ששכרם הולן לתבוע בבית הדין לעבודה את שכרם וכן פיצוי כספי עבור תקופת ההלנה. רבים מן העובדים השכירים נמנעים מלהגיש תלונה בגין הלנת שכרם מטעמים שאינם נכונים. רבים נמנעים מכך עקב "התחשבות" במצבו הכלכלי של המעביד או בגלל חשש מפיטורין או מחשש להרעת תנאי עבודתם או להרעה ביחסיהם עם הממונה עליהם.

חשוב לדעת, כי להלנת שכר אין קשר עם הצמיחה במשק ובשנים האחרונות רק התרבו מקרי הלנת שכר, וברוב המקרים מולן שכרם של מעוטי היכולת או אלה המשתכרים שכר נמוך במיוחד. למה מצפים מאנשים אלה שיתחשבו במעסיק או בבעיותיו הכלכליות? האם ישנה התחשבות בכוון השני? לרוב אין התחשבות כזו והלנת שכר הפכה למכת מדינה.

מעסיקים רבים אינם מתעניינים בעובדיהם באמת, והם יעשו הכל כדי להקטין את שכרם ואף להלין אותו לתקופות ארוכות. גם במקרים של פיטורין לא משולמת המשכורת האחרונה והעובד נדרש להתרוצץ זמן ממושך עד שיראה את כספו המגיע לו כחוק. מקרה נוסף ונפוץ של הלנת שכר הוא אי העברת כספים לקופות גמל. כל עיכוב העברת כספים מסוג זה עד לעשרים ואחד יום מתחילת החודש נחשב למעשה הלנת שכר.

כדי שתוכלו לעקוב אחר המשכורת שלכם, ולדעת האם הלינו את שכרכם או חלק ממנו עליכם לדעת אילו כספים מותר למעסיק להוריד לכם מתלוש המשכורת. כספים אלה הם: כספים עבור חברות בארגון עובדים, קנס המותר על פי הסכם קיבוצי, תשלומים לקופות גמל שהעובד חייב בתשלומם, חוב למעסיק, ניקוי מקדמות שניתנו על חשבון השכר.

פיצויי הלנת שכר

הפיצוי הכספי בגין הלנת שכר הוא תשלום השכר המגיע בתוספת 5% מהשכר ו 10% נוספים עבור כל שבוע שהשכר הולן (החל מה 8 לחודש). בנוסף לזאת, יחויב המעסיק לשלם הפרשי הצמדה על הזמן שחלף מאז היום שבו היה אמור לשלם את המשכורת וכן 20% נוספים מהסכום הכולל עבור כל חודש נוסף של הלנת השכר.

כדי לקבל את המגיע לכם עליכם לתבוע את המעסיק בגין הלנת שכר תוך שנה מהיום שבו היתם אמורים לקבל את השכר ובמקרה קיבלתם את השכר, אך באיחור, עד 60 יום מתשלום השכר בפועל. במקרים של הלנת שכר כדאי להתייעץ עם עורך דין המומחה בדיני עבודה כדי שתוכלו לדעת בדיוק מה מגיע לכם, ובמיוחד כדי לא לפחד מן המעסיק שנראה בהרבה מקרים הרבה יותר מאיים ממה שהוא באמת. אל תחששו להעזר בעורך דין ועמדו על זכויותיכם בנחישות ובהחלטיות.
להמשך קריאה על הלנת שכר.

נייד : 072-338-4317

דואר אלקטרוני : webon@webon.org.il

מלאו פרטים בטופס בצד שמאל ותקבלו ייעוץ ראשוני!